Facebook ikon fehér
Youtube ikon fehér

Időpontot foglalok
online

Neurológia

Neurológia - Kelen Kórház Budapest

A neurológia az orvostudomány azon ága, amely a központi idegrendszer, vagyis az agy, gerincvelő és az idegek rendellenességeinek tanulmányozására, diagnosztizálására és kezelésére összpontosít. A neurológusok számos módszert és eszközt alkalmaznak, mint például az agyi képalkotást, hogy diagnosztizálják és kezeljék a fejfájástól és görcsrohamoktól kezdve a Parkinson-kór és a sclerosis multiplex állapotáig.

Leírás

Leírás

Mivel foglalkozik a neurológia?

A neurológia szakterülete az agyi keringést érintő gyulladásos, fertőzéses, immunológiai és degeneratív betegségek diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik, illetve az idegek sérüléséből adódó elváltozásokat is kezeli. A neurológusok különböző eszközöket és technikákat használnak az idegrendszeri betegségek, például az Alzheimer-kór, az epilepszia, a sclerosis multiplex és a Parkinson-kór diagnosztizálására és terápiájára.

A leggyakoribb tünetek közé tartoznak a fej- és derékfájás, valamint más fájdalomszindrómák, szédülés, zsibbadás, gyengeség, látászavarok, eszméletvesztés, emlékezet- és gondolkodási problémák. Az idegrendszer károsodása azonban gyakran más szervrendszer károsodásának következménye, ezért fontos, hogy a neurológusok a betegségeket teljes körűen kezeljék és azonosítsák az esetleges károsodás okait is.

Tartalom

orvosaink

Neurológus
Neurológus
Neurológus

Kapcsolódó vizsgálatok

ORVOSAINK

Neurológus
Neurológus
Neurológus
Tünetek

Tünetek

Milyen tünetekkel érdemes felkeresni
a neurológiai szakrendelést?

Amennyiben neurológiai betegség áll fenn, a tünetek rendkívül változatosak lehetnek, mivel az idegrendszer károsodása más betegség szövődményeként is előfordulhat. Ezért javasolt ideggyógyász szakorvost felkeresni az alábbi tünetek jelentkezésekor:

  • Tartós fejfájás vagy migrén
  • Szédülés
  • Zsibbadás vagy bizsergés a végtagokban
  • Gyengeség
  • Látásproblémák
  • Görcsrohamok
  • Memória és kognitív problémák
  • Beszédproblémák
  • Nyelési nehézségek
  • Remegés vagy akaratlan mozgások
  • Koordinációs problémák
  • Hangulati vagy viselkedésbeli változások
Betegségek

Betegségek

Milyen betegségekkel és állapotokkal foglalkozik a neurológus?

A neurológia megszámlálhatatlan egészségügyi problémát kezel az idegrendszer szerteágazó mivolta miatt, de a leggyakoribbak közé tartoznak:

  • Fejfájás, migrén: Neurológiai betegség, amely sokszor rohamszerűen jelentkezik és erős szúró, szorító, vagy szem körül fellépő éles fájdalommal, gyakran hányingerrel, akár fokozott fény- és hangérzékenységgel jár.
  • Lumbágó: A hát fájdalmát jelenti, amely általában hirtelen mozdulatok vagy hosszabb ideig tartó ülő vagy álló munka következtében alakul ki.
  • Epilepszia: Neurológiai rendellenesség, amely a központi idegrendszerben zajló idegi aktivitás zavara miatt jelentkezik és különféle típusú rohamokkal járhat.
  • Sclerosis multiplex: Az agy és a gerincvelő idegsejtjeinek gyulladásos elváltozása miatt kialakuló autoimmun betegség, amely az idegrendszer károsodásával jár.
  • Parkinson-kór: Neurodegeneratív betegség, amely az izomműködést befolyásoló idegsejtek ingerületátvivő képességének romlása miatt alakul ki és különböző mozgászavarokkal, végtagremegéssel és lelassult mozgással jár.
  • Alzheimer-kór: Az időskori demencia egyik leggyakoribb formája, amely során az agysejtek sorvadásnak indulnak, és az érintett beteg fokozatosan elveszíti az emlékezését és a kognitív képességeit.
  • Stroke (agyi érkatasztrófa): Az agy vérellátásának hirtelen leállása vagy csökkenése miatt alakul ki, és súlyos neurológiai tüneteket okozhat, mint például beszédzavar, látászavar, bénulás stb
  • Koponya- és gerincvelői sérülések: Olyan sérülések, amelyek az agyra, illetve a gerincvelőre hatnak, és akár súlyos neurológiai károsodást is okozhatnak. Ilyen lehet például a porckorong összenyomódása vagy a porckorongsérv.
  • Neuropátiás fájdalom: Az idegek károsodása miatt kialakuló betegség, amely többek között gyengeséggel, zsibbadással, égő érzéssel és fájdalommal járhat.
  • Mozgászavarok: Az idegrendszer és az izomzat közötti kapcsolatok károsodására utalhatnak az akaratlan mozgások, az izomtónus csökkenés és a koordinációs zavarok is.
Vizsgálat

Vizsgálatok

Hogyan zajlik intézményünkben a neurológiai szakvizsgálat?

Neurológiai szakrendelésünk a központi és perifériás idegrendszer szervi, vagy működésbeli zavarainak, károsodásának kivizsgálásával és kezelésével foglalkozik.

A neurológiai vizsgálat során a szakorvos először a páciens tüneteiről és családi anamnéziséről kérdez, áttekinti az esetleges korábbi leleteket és felállítja a kórelőzményt. Ezután egyszerű kérdésekkel ellenőrzi a páciens mentális és mozgásbeli állapotát, majd teszteli a reflexeit is. A panasz okának feltárásához modern képalkotó és elektrofiziológiai, valamint laboratóriumi vizsgálatokra is szükség lehet. Ezekkel a vizsgálatokkal megállapítható, hogy idegrendszeri eredetű-e a panasz, és az is, hogy milyen további vizsgálatok szükségesek a még pontosabb diagnózis felállításához.

Intézményünkben az alábbi neurológiai vizsgálatokat végezzük:
  • neurológiai alapvizsgálat
  • nyaki erek ultrahangos vizsgálata (Carotis-vertebralis color Doppler)
  • röntgen
Eljárás

Kezelési lehetőségek

Milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre neurológiai megbetegedések esetén?

A kezelési terv változhat attól függően, hogy melyik betegség áll fenn, és milyen súlyosak a tünetek. Néhány esetben gyógyszeres terápia alkalmazható az idegrendszeri betegségek kezelésére és a tünetek vagy fájdalom enyhítésére, úgymint gyulladáscsökkentők, epilepsziaellenes szerek, izomlazítók, antidepresszánsok és szorongáscsökkentők. Máskor műtéti beavatkozás is szükséges lehet, például a gerincvelői sérülések vagy a koponyasérülések esetében.

A rehabilitáció is fontos szerepet játszik a neurológiai betegségek kezelésében, és általában magában foglalja az életmódváltoztatásokat, az étrendmódosításokat, a fizikoterápiát, az oktatást és az érzelmi támogatást. A neurológiai betegségek kezelése általában hosszú távú, célja pedig a tünetek csökkentése és a betegség progressziójának lassítása.

Figyelem

A neurológiai betegségeknél hangsúlyozottan igaz, hogy személyre szabott kezelésre van szükség, ezért fontos egy neurológussal közösen történő kezelési terv kialakítása.

Melyek a neurológia társterületei?

Mivel a neurológiai betegségek számtalan más egészségügyi probléma szövődményeként is jelentkezhetnek, illetve maguk a neurológiai betegségek is szerteágazó tüneteket okozhatnak az egész szervezetre kihatólag, így a társterületek is rendkívül kiterjedtek. Néhány a leggyakoribb társterületek közül:

PSZICHIÁTRIA
Pszichiátria

Az agybetegségek (pl. stroke, epilepszia) gyakran befolyásolják a mentális egészséget, ezért a neurológusok és pszichiáterek gyakran együttműködnek a betegségek diagnosztizálása és kezelése érdekében.

ONKOLÓGIA
ONKOLÓGIA

A daganatos megbetegedések gyakran hatással vannak az idegrendszerre, illetve a központi idegrendszer daganatainak kezelésében is együttműködik a két szakág.

SEBÉSZET
SEBÉSZET

A neurológia és a sebészet gyakran együttműködik a központi idegrendszeri és gerincvelői problémák kezelésében, mivel az utóbbi képes sebészeti beavatkozásokat végrehajtani a koponya és a gerinc területén.

Ultrahang
Radiológia

A neurológia és a radiológia szorosan kapcsolódnak egymáshoz, mivel a neurológusok számára a képalkotó vizsgálatok (pl. MRI, CT) a legfontosabb diagnosztikai eszközök, amelyek eredményeit a radiológusok dolgozzák fel és értelmezik.

Árak

Árak

Neurológiai szakorvosi vizsgálat
33.000 Ft
Neurológiai kontrollvizsgálat
27.000 Ft
Neurológiai szakorvosi vizsgálat
33.000 Ft
Neurológiai kontrollvizsgálat
27.000 Ft

Forduljon szakembereinkhez

Bármi legyen is a panasza, most könnyedén és kényelmesen foglalhat időpontot online, vagy telefonon keresztül. Várjuk jelentkezését, hogy személyre szabott ellátást nyújthassunk Önnek.

Magazin

Kapcsolódó vizsgálatok

hasi ultrahang
Hasi és kismedencei ultrahang
kilégzési teszt
H2 kilégzési teszt

gyomortükrözés
Gyomortükrözés
(gasztroszkópia)
Vastagbéltükrözés
Vastagbéltükrözés
(kolonoszkópia)

BLOG

KEDVES PÁCIENSÜNK!

Amennyiben időpontot szeretne foglalni, vagy kérdése van szakrendelésünkkel kapcsolatban, kérjük hívja
alábbi telefonszámaink egyikét:

+36 (1) 205-0205
+36 (1) 203-3412
+36 (1) 203-3417
+36 (1) 204-2412

Kollégáink hétfőtől csütörtökig 08:00 és 18:00 óra között, pénteken 08:00 és 16:00 között érhetőek el.

Tej, tejkészítmények, tojás: alfa- lactalbumin, béta-lactoglobulin, bivalytej, kazein, tehéntej, tojás fehérje, tojás sárgája, kecsketej, juh tej.

Halak, tenger gyümölcsei: alga espaguette, alga spirulina, alga wakame, ajóka, kacsakagyló, fekete sügér, ponty, kaviár, kemény- vagy pénzkagyló, szívkagyló, fekete tőkehal, tarisznyarák, tintahal, szépia, tengeri keszeg, angolna, foltos tőkehal, tőkehal, hering, homár, makréla, ördöghal, kék kagyló, polip, osztriga, sügér, csuka, lepényhal, hüvelykagyló, lazac, szardínia, fésüs kagyló, garnélarák, nyelvhal, tintahal, kalamári, kardhal, pisztráng, tonhal, rombuszhal, parti csiga.

Gyümölcsök: alma, sárgabarack, avokádó, banán, szeder, fekete ribizli, fekete áfonya, cseresznye, vörösáfonya, datolya, füge, szőlő, grapefruit, guava, kivi, citrom, lime, licsi, mangó, sárgadinnye, faeper, nektarin, olajbogyó, narancs, papaja, őszibarack, körte, ananász, szilva, gránátalma, mazsola, málna, ribizli, rebarbara, eper, mandarin, paradicsom, görögdinnye.

Glutén tartalmú gabonák: árpa, kuszkusz, durumbúza, gliadin, maláta, zab, rozsliszt, tönkölybúza, búzakorkorpa, búza, transzglutamináz.

Glutén mentes gabonák: hajdina, kukorica, köles, puliszka, quinoa, rizs, amaránt, tápióka.

Gyógynövények és fűszernövények: aloe vera, ánizs, bazsalikom, babérlevél, kamilla, cayenne-bors, fahéj, szegfűszeg, koriander (levél), kömény, curry, kapor, fokhagyma, gyömbér, gingkó, ginzeng, komló, édesgyökér, majoranna, menta, mustármag, csalán, szerecsendió, petrezselyem, bors (fekete / fehér), borsmenta, vörös chili , rozmaring, sáfrány, zsálya, tárkony, kakukkfű, vanília.

Húsok: marhahús, kecskehús, csirkehús, kacsahús, lóhús, bárányhús, strucc, bivaly, fogolyhús, disznóhús, fürjhús, nyúlhús, pulykahús, borjúhús, rőtvad (szarvas-, őzhús), vaddisznóhús.

Olajos magvak: Mandula, paradió, kesudió, lenmag, kókusz, mogyoró, makadámdió, földimogyoró, fenyőmag, pisztácia, tigrisdió / földimandula, dió, napraforgómag, repcemag, szezámmag.

Zöldségfélék: articsóka, spárga, padlizsán, széles bab, zöldbab, vörös vesebab, fehér karóbab, cékla, brokkoli, kelbimbó, káposzta, vöröskáposzta, kapribogyó, sárgarépa, karfiol, zeller, mángold, csicseriborsó, cikória, uborka, édeskömény levél, sütőtök, póréhagyma, lencse, fejes saláta, tök /spárgatök, hagyma, borsó, paprika, burgonya, retek, ruccola, mogyoróhagyma, szója bab, spenót, édesburgonya, fehérrépa, vizitorma, manióka.

Egyebek: agar-agar, nádcukor, szentjánoskenyér, gesztenye, kakaóbab, kávé, kóladió, méz, gomba, tea (fekete), tea (zöld), élesztő (sütő), élesztő (sör).